Blog

Laci

Minden amit az axolotlokról tudni kell!

Leírás:  Az Ambystoma mexicanum vagy közismertebb nevén axolotl vagy "mexikói sétálóhal "– valójában egyáltalán nem hal – inkább farkos kétéltű. Az axolotlok a Caudata/Urodela rend részei. Két mexikói tó fenekéről származnak, de ne tévesszen meg – a tó egy nagy gleccserből táplálkozott, és az évszakokon át hűvös maradt. Így az axolotloknak hidegebb vízhőmérsékletre van szükségük. Az axolotlokat veszélyeztetett fajnak tekintik a vadonban, de ma már fogságban is szaporodnak. Az axolotl életciklusa ritka jelenség, hiszen egész életüket lárvaállapotban élik le, mégis sikerül szaporodniuk. „Úgy vélik, hogy vizeik alacsony jódszintje miatt alakultak ilyenné. Kísérleteket végeztek, és az axolotlok jód hatására átalakulnak, és tüdős légzésűvé fejlődnek, amelyek hasonlítanak a szorosan rokon tigrisszalamandrára.
Az axolotlok kiváló regenerációs képességekkel rendelkeznek, és kiemelkedő sebességgel képesek újra növeszteni a végtagokat, a farkat, sőt a szív- és agysejteket is. Emiatt a tudományos kutatásban népszerűvé váltak.

 

Fő morfok (színek): Számos különböző színváltozat [morf] létezik az axolotloknál, amelyek fogságban fordulnak elő.
Vad típus: Foltos zöld, fényes szemekkel és sötétlila kopoltyúkkal.
Albínó: Fehér/nagyon világos rózsaszín, tiszta rózsaszín/piros szemekkel és élénk rózsaszín/piros kopoltyúkkal.
Melanoid: Fekete/sötétszürke, fekete szemekkel és sötét kopoltyúkkal.
Leucista: Fehér/rózsaszín, sötét szemekkel, élénkvörös/rózsaszín kopoltyúkkal. Kialakulhatnak szeplők.
Arany albínó: Arany/sárga fényes foltokkal, rózsaszín/tűznarancs szemekkel, élénkvörös/rózsaszín kopoltyúkkal.
Réz: Réz/olíva, sötét szemekkel, élénkvörös/rózsaszín kopoltyúval.
Egyéb morfok: Vannak más morfok is, amelyeket ritkának és egyedinek tartanak, ezek a morfok Piebald, Golden Non-Albino, Chimaerism.
GFP: (Zöld fluoreszcens fehérje) Egy recesszív gén, amely bármilyen morfokban megtalálható. Ez azt jelenti, hogy a GFP gént hordozó axolotlok fekete/kék fényben zölden világíthatnak.

 

Méret: Az axolotlok akár 25-30 cm-re is megnőhetnek.

Élettartam: Az axolotlok megfelelő gondozás mellett akár 15 évig is élhetnek, de általában körülbelül 10 évig élnek.

Élőhely **Nagyon fontos**: Az axolotlok elhelyezéséhez akváriumra lesz szükség, mivel egy teljesen vízi fajról van szó. Minnél nagyobb az akvárium, annál jobb. Az ifjonc axolotloknak legalább 50 littere/db van szükségük, amikor elérik a felnőtt méretüket bővítsűk lakhelyüket 3-szorosára.
* Az axolotlok NEM alkalmazkodtak a szárazföldi élethez; kiszáradnak és nagyon gyorsan elpusztulhatnak, ha nincsenek állandóan a vízben. Amíg a vízben maradnak, időnként meg lehet simogatni az axolotlokat, de nem tanácsos ezt tenni, mivel az axolotl testét védőnyálka borítja, és ez károsodhat.
* Az akvárium alja kibélelhető akváriumi homokkal, vagy csupaszon is hagyhatod. Kerüld el a kavicsot, mivel az axolotl lenyelheti ezeket, és meghalhat.
* Az axolotloknak alacsony áramlású szűrőre van szükségük, mert könnyen elfáradnak, ha a szűrőből túl erős a kimenő vízáramlás. Szűrő esetén csak a víz 1/3-át kell hetente cserélni egy legfeljebb 100 literes akváriumba. Nagyobb akváriumba havonta egyszer 50%-os vízcserét kell végezni. Szivacsszűrőt kell használni a 10 cm-nél kisebb axolotlokhoz, egy kis normál belső szűrőt pedig akkor, ha 10 cm-nél nagyobbak.
* Az Axolotl-hoz mindig klórmentesített vizet kell használni, mivel nagyon érzékenyek a különféle vegyszerekre, és nem tudják kezelni a klóros/klóramintartalmú vizet. A vizet 7 körüli PH-szinten kell tartani. A pH-értéket minden nagyobb vízcsere után ellenőrizni kell, hogy mindig hasonló pH-értéket tartson fenn.
* Az axolotlok szeretnek rejtőzködni, gondoskodjunk sűrű növényzettel erről. Ha üres a medence stresszessé válhatnak,és betegségre fogékonyak lesznek.Medencéjüket tehát díszitsük növényekkel, rönkökkel, nagy tompavégű sziklákkal, virágcserepekkel és akváriumi díszekkel.

Hőmérséklet: Az ideális vízhőmérséklet az Axolotl számára a 16-20°C. Ez általában szobahőmérséklet körül van, így nincs szükség további fűtésre. A legtöbb esetben az axolotl tartok nehezen tudják hűteni a medencéket a melegebb hónapokban. Az alacsonyabb hőmérséklet lomha viselkedéshez, lassabb anyagcseréhez és csökkent étvágyhoz vezet. A 24 °C feletti hőmérséklet már megterhelő az axolotlokra. Az ilyen hőmérsékletek fokozzák az anyagcserét és ennek következtében az étvágyat. Hasznos, ha van egy kis hőmérő az akváriumban, amellyel ellenőrizheti a víz hőmérsékletét, és elkerülheti az ezzel kapcsolatos problémákat. * Kerülje a világítás használatát a medence fölött, mivel az axolotloknak nincs szemhéjuk, és érzékenyek az erős fényre.

Étrend: Az axolotlok húsevők, amelyeket 2-3 naponta kell etetni. Kezdetleges fogaikat inkább csak megragadásra alkalmas,  harapásra illetve tépésre nem alkalmas.  Az axolotlokat különféle ételekkel kell etetni, hogy elkerüljük az unalmat étrendet.  Néhány példa az axolotl táplálására alkalmas eleségekre: férgek, földigiliszták, fekete férgek, fehér férgek, sórák, daphnia és száraz tápok. Adj annyit, amennyit kényelmesen megehetnek 10 percen belül. 

Következő cíkkünkben részletesen megírjuk : Egészséges Axolotlod titka, az egészséges táplálás!